English - پښتو

هرات

هشدار نسبت به پیامدهای فشار مالیاتی بر رسانه های خصوصی در هرات

۴ دلو ۱۳۹۵

هرات: شماری از مسؤلان رسانه های محلی در هرات می گویند در صورتی که فشار مالیاتی دولت بر رسانه های خصوصی ادامه یابد و حکومت از آنان حمایت نکند، شمار زیادی از این رسانه ها از فعالیت باز خواهد ماند.

مسؤلان شبکه های رادیویی و تلویزیونی غیر دولتی ولایت هرات امروز در یک گردهمایی در شهر هرات، اعلام کردند که رسانه های محلی در وضعیت بسیار بد اقتصادی قرار دارند و در این شرایط فشار مالیاتی حکومت وضعیت آنان را دشوارتر ساخته است.

احمد نصیری مسئول تلویزیون چکاد گفت که از حکومت می خواهند جریمه‌های مربوط به مالیات فریکانس رسانه ها بخشیده شود، پول برق شبکه های رادیویی و تلویزیونی به میزان قیمت برق شهری محاسبه گردد و به رسانه ها زمین داده شود تا مجبور به پرداخت کرایه نباشند.

محمد رضا هاشمی، مسئول رادیو کلید هرات گفت مسؤلان رسانه های محلی خواسته های خود را در یک نامه به رئیس جمهور می فرستند تا در این زمینه اقدام کند.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، مسؤل دفتر ولایتی مرکز خبرنگاران افغانستان که در این گردهمایی حضور داشته است، می گوید که در این نامه خاطر نشان شده است که ۱۵ شبکه رادیویی و تلویزیونی محلی به دلیل نپرداختن مالیات فریکانس  از سوی وزارت مخابرات جریمه شده اند.

به گفته وی، وزارت مخابرات به این تعداد رسانه هشدار داده است در صورت نپرداختن قروض، فعالیت شان متوقف خواهد شد.

بر پایه معلومات نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات، رسانه های محلی با سه نوع مالیات از جمله مالیات وزارت اطلاعات و فرهنگ، مالیات آیسا(اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان) و مالیات مستوفیت که از سوی وزارت مالیه درخواست می شود، مواجه هستند.

قاضی زاده تصریح کرد که با کاهش اعلان های رسانه ای، رسانه های محلی با مشکلات جدی اقتصادی مواجه شده اند و در چنین شرایطی اگر فشارهای مالیاتی حکومت ادامه یابد و از آنها حمایت نشود، اکثریت آنها از فعالیت بازخواهند ماند.

در حال حاضر افزون بر رادیو تلویزیون ملی، ۲۳ شبکه رادیویی و ۱۹ شبکه تلویزیونی در ولایت هرات فعالیت دارند.

 

 

نخستین رادیو ویژه زنان در هرات دوباره بازگشایی شد

۱۶ قوس ۱۳۹۵

هرات: رادیو سحر، نخستین رادیوی ویژه زنان که دو سال پیش به دلایل مختلف به ویژه مالی از فعالیت بازمانده بود، دوباره بازگشایی شد.

این رادیو امروز در مراسمی با حضور شماری از مسؤلان محلی، استادان دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات، و شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه ای هرات دوباره آغاز به کار کرد.

معصومه نورزایی مدیر مسؤل رادیو سحر گفت که بازتاب دستاوردهای زنان و تغییر ذهنیت های نادرست نسبت به زنان از اولویت های کاری این رسانه است.

وی افزود:" رادیو سحر نخستین رادیوی بانوان در حوزۀ غرب است و ما می توانیم در راستای تقویت نقش زنان در حکومت داری، رسالت مان را به خوبی انجام دهیم."

محمد آصف رحیمی والی هرات نیز ضمن استقبال از آغاز فعالیت دوباره این رسانه گفت:" رشد فکری و ذهنی اجتماع، نیازمند رسانه های آگاه و متعهد است و این رسانه ها هستند که در انعکاس واقعیت ها سهم بارز ایفا می نمایند."

به گفتۀ وی، رادیو سحر به عنوان نخستین رادیوی بانوان در هرات با عملی نمودن برنامه های خلاق می تواند سبب تغییر در اجتماع به ویژه در میان بانوان شود.

والی افزود که ادارۀ محلی هرات متعهد است تا فرصت های بیشتری را برای بهبود فعالیت زنان فراهم کند.

آریا رؤفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات نیزنقش رسانه ها را در بهبود وضعیت جامعه مؤثرخواند و گفت که رادیو سحر  در مدت فعالیت اش توانسته هدف مندانه در راستای توسعه فعالیت های زنان در جامعه نقش خود را ایفا کند.

سهیلا عرفانی رئیس  دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات گفت که  تکثر رسانه ها در هرات از مهم ترین دستاوردهای بیشتر از یک دهه اخیر در این ولایت بوده است.

وی افزود:" برای رشد هر چه بیشتر رسانه ها در هرات خوب است که  روی کفیت کاری رسانه ها نیز توجه جدی صورت بگیرد."

رادیو سحر در سال ۱۳۸۲ با پخش و پوشش برنامه های آموزشی، تفریحی، فرهنگی و حقوقی ویژه بانوان به مدیریت حمیرا حبیب آغاز به کار کرد.

هرات از ولایات پیشتاز در زمینه آزادی بیان در کشور است و رسانه ها در ۱۵ سال گذشته دراین ولایت توسعه قابل توجهی داشته است. در حال حاضر ۱۵ رادیو و ۱۰ شبکه تلویزیونی محلی در هرات فعال است.

 

مسؤلان محلی در هرات قانون حق دسترسی به اطلاعات را رعایت نمی کنند

۷ میزان ۱۳۹۵

هرات: شماری از خبرنگاران در هرات می گویند که مسؤلان محلی این ولایت با خودداری از ارایه معلومات مورد نیاز به آنان، عملا از قانون حق دسترسی به اطلاعات سرپیچی می کنند.

این موضوع امروز در نشستی که با حضور برخی از مسؤلان محلی و خبرنگاران به مناسبت گرامی داشت روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در هرات برگزار شده بود، مطرح شد.

شماری از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست با ابراز نگرانی از آنچه که پاسخگو نبودن مسؤلان و خودداری آنان از ارایه درست و به موقع اطلاعات به خبرنگاران، خواستار جدیت حکومت در اجرای قانون حق دسترسی به اطلاعات شدند.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، مسؤل نمایندگی مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می گوید:" مسؤلان حکومتی در هرات، بر خلاف قانون، اطلاعات را گروگان گرفته اند و حاضر نیستند آنها را در اختیار خبرنگاران قرار دهند."

به گفته وی، شماری از اداره های دولتی روند دسترسی به اطلاعات را محدود کرده اند.

احمد ساحل حافظی، مسئول دفتر دیدبان شفافیت افغانستان درهرات در این نشست گفت:" خیلی از اداره های دولتی یا از قانون حق دسترسی به اطلاعات بی خبر هستند و یا علاقه مند دادن اطلاعات به رسانه ها نیستند."

اما محمد آصف رحیمی والی هرات گفت قانون حق دسترسی به اطلاعات را مهم خواند و براجرای آن تاکید کرد.

وی گفت که تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات، تمام اداره های دولتی مکلف هستند تا برای رسانه ها و خبرنگاران اطلاعات مورد نیاز شان را ارایه کنند.

قانون حق دسترسی به اطلاعات، بعد از تصویب از شورای ملی ۱۰ قوس ۱۳۹۳ در شش فصل و ۳۲ ماده از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور توشیح شد.

انتظار می رفت با توشیح آن روند دسترسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به راحتی فراهم شود اما خبرنگاران در ولایات مختلف می گویند که با وجود تاکید رئیس جمهور بر عملی شدن این قانون، دسترسی به اطلاعات همچنان با مشکلات زیادی مواجه است.

 

صفحه 1 از 19

شروع
قبلی
1

ما را دنبال کنید