English - پښتو

هرات

نخستین رادیو ویژه زنان در هرات دوباره بازگشایی شد

۱۶ قوس ۱۳۹۵

هرات: رادیو سحر، نخستین رادیوی ویژه زنان که دو سال پیش به دلایل مختلف به ویژه مالی از فعالیت بازمانده بود، دوباره بازگشایی شد.

این رادیو امروز در مراسمی با حضور شماری از مسؤلان محلی، استادان دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات، و شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه ای هرات دوباره آغاز به کار کرد.

معصومه نورزایی مدیر مسؤل رادیو سحر گفت که بازتاب دستاوردهای زنان و تغییر ذهنیت های نادرست نسبت به زنان از اولویت های کاری این رسانه است.

وی افزود:" رادیو سحر نخستین رادیوی بانوان در حوزۀ غرب است و ما می توانیم در راستای تقویت نقش زنان در حکومت داری، رسالت مان را به خوبی انجام دهیم."

محمد آصف رحیمی والی هرات نیز ضمن استقبال از آغاز فعالیت دوباره این رسانه گفت:" رشد فکری و ذهنی اجتماع، نیازمند رسانه های آگاه و متعهد است و این رسانه ها هستند که در انعکاس واقعیت ها سهم بارز ایفا می نمایند."

به گفتۀ وی، رادیو سحر به عنوان نخستین رادیوی بانوان در هرات با عملی نمودن برنامه های خلاق می تواند سبب تغییر در اجتماع به ویژه در میان بانوان شود.

والی افزود که ادارۀ محلی هرات متعهد است تا فرصت های بیشتری را برای بهبود فعالیت زنان فراهم کند.

آریا رؤفیان رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات نیزنقش رسانه ها را در بهبود وضعیت جامعه مؤثرخواند و گفت که رادیو سحر  در مدت فعالیت اش توانسته هدف مندانه در راستای توسعه فعالیت های زنان در جامعه نقش خود را ایفا کند.

سهیلا عرفانی رئیس  دانشکده ژورنالیزم دانشگاه هرات گفت که  تکثر رسانه ها در هرات از مهم ترین دستاوردهای بیشتر از یک دهه اخیر در این ولایت بوده است.

وی افزود:" برای رشد هر چه بیشتر رسانه ها در هرات خوب است که  روی کفیت کاری رسانه ها نیز توجه جدی صورت بگیرد."

رادیو سحر در سال ۱۳۸۲ با پخش و پوشش برنامه های آموزشی، تفریحی، فرهنگی و حقوقی ویژه بانوان به مدیریت حمیرا حبیب آغاز به کار کرد.

هرات از ولایات پیشتاز در زمینه آزادی بیان در کشور است و رسانه ها در ۱۵ سال گذشته دراین ولایت توسعه قابل توجهی داشته است. در حال حاضر ۱۵ رادیو و ۱۰ شبکه تلویزیونی محلی در هرات فعال است.

 

مسؤلان محلی در هرات قانون حق دسترسی به اطلاعات را رعایت نمی کنند

۷ میزان ۱۳۹۵

هرات: شماری از خبرنگاران در هرات می گویند که مسؤلان محلی این ولایت با خودداری از ارایه معلومات مورد نیاز به آنان، عملا از قانون حق دسترسی به اطلاعات سرپیچی می کنند.

این موضوع امروز در نشستی که با حضور برخی از مسؤلان محلی و خبرنگاران به مناسبت گرامی داشت روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در هرات برگزار شده بود، مطرح شد.

شماری از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست با ابراز نگرانی از آنچه که پاسخگو نبودن مسؤلان و خودداری آنان از ارایه درست و به موقع اطلاعات به خبرنگاران، خواستار جدیت حکومت در اجرای قانون حق دسترسی به اطلاعات شدند.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، مسؤل نمایندگی مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می گوید:" مسؤلان حکومتی در هرات، بر خلاف قانون، اطلاعات را گروگان گرفته اند و حاضر نیستند آنها را در اختیار خبرنگاران قرار دهند."

به گفته وی، شماری از اداره های دولتی روند دسترسی به اطلاعات را محدود کرده اند.

احمد ساحل حافظی، مسئول دفتر دیدبان شفافیت افغانستان درهرات در این نشست گفت:" خیلی از اداره های دولتی یا از قانون حق دسترسی به اطلاعات بی خبر هستند و یا علاقه مند دادن اطلاعات به رسانه ها نیستند."

اما محمد آصف رحیمی والی هرات گفت قانون حق دسترسی به اطلاعات را مهم خواند و براجرای آن تاکید کرد.

وی گفت که تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات، تمام اداره های دولتی مکلف هستند تا برای رسانه ها و خبرنگاران اطلاعات مورد نیاز شان را ارایه کنند.

قانون حق دسترسی به اطلاعات، بعد از تصویب از شورای ملی ۱۰ قوس ۱۳۹۳ در شش فصل و ۳۲ ماده از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور توشیح شد.

انتظار می رفت با توشیح آن روند دسترسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به راحتی فراهم شود اما خبرنگاران در ولایات مختلف می گویند که با وجود تاکید رئیس جمهور بر عملی شدن این قانون، دسترسی به اطلاعات همچنان با مشکلات زیادی مواجه است.

 

توهین و بازداشت غیر قانونی یک خبرنگار محلی را از سوی پولیس هرات محکوم می کنیم

۲۶ اسد ۱۳۹۵

هرات: مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت یک خبرنگار محلی و توهین و تحقیر وی از سوی پولیس هرات را به شدت محکوم می کند و از اداره محلی می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند.

حسین نیکخواه، خبرنگار تلویزیون محلی استقلال در شهر هرات حوالی ساعت هشت شام یکشنبه درجریان عکس برداری از یک رویداد جنایی درناحیۀ سوم شهر، از سوی شماری از سربازان پولیس در حضور مدیر جنایی مورد توهین قرار گرفت.

نیکخواه گفت:" با وجود این که کارت خبرنگاری ام را به مدیر جنایی که در محل رویداد بود نشان دادم، اما هنگامی که می خواستم به دلیل با گوشی تلیفونم تصویربرداری کنم، پولیس ممانعت کرد."

خبرنگار تلویزیون استقلال افزود که پس از  یک مشاجره لفظی و کشمکش، بنابر هدایت مدیر جنایی قوماندانی امنیه هرات در حضور نماینده سارنوالی به گونه اهانت آمیز توسط موتر رنجر به حوزه سوم امنیتی انتقال و تحت توقیف قرار گرفت.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می گوید که نیکخواه که براثر رفتار خشونت آمیز پولیس، از ناحیه صورت زخم برداشته است، بعد از نیم ساعت با پا درمیانی رئیس سارنوالی و نهادهای خبرنگاری آزاد گردید.

به گفته قاضی زاده، روز گذشته نمایندگان نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه ها در یک نشست اضطراری با حضور این خبرنگار و مسؤل نشرات تلویزیون استقلال و شماری از مسؤلان محلی این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید در این دیدار، عبدالحق احمدی، رئیس سارنوالی از بروز این رویداد ابراز تاسف کرد و گفت که به هرگونه تصمیم و اقدام نهاد های مدافع خبرنگاران  احترام قائل است و وعده می دهد که به این موضوع به صورت جدی رسیدگی کند.

همچنان، نمایندگان نهادهای مدافع خبرنگاران در دیدار با قوماندان امنیه هرات، شکایت خود را مطرح نمودند و از بروز این رویداد به صورت جدی ابراز نگرانی کردند.

محمد ایوب انصاری قوماندان امنیه هرات نیز ضمن معذرت خواهی از برخورد مدیر جنایی آن قوماندانی با این خبرنگار گفت که این موضوع را بصورت جدی تعقیب خواهد کرد و از هرگونه اقدام نهاد های خبرنگاری حمایت می کند.

قرار است این موضوع امروز بعد از ظهر در یک نشست مشترک با حضور نمایندگان نهادهای خبرنگاری، قوماندان امنیه و مدیر جنایی هرات، و خبرنگار تلویزیون استقلال مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نتیجه آن با رسانه ها در میان گذاشته شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره محلی می خواهد به این موضوع با جدیت رسیدگی کند و اجازه ندهد برخورد های غیر قانونی و خشونت آمیز  به ویژه از سوی نیروهای امنیتی با خبرنگاران تکرار شود.

 

 

 

صفحه 1 از 19

شروع
قبلی
1

ما را دنبال کنید