English - پښتو

زابل

حکومت رویداد انفجار ماین و زخمی شدن سه خبرنگار محلی در زابل را با جدیت بررسی کند

۱۳ قوس ۱۳۹۵

قلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکومت می خواهد با جدیت رویداد انفجار ماین در زابل و زخمی شدن سه خبرنگار محلی را با جدیت پیگیری کند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این رویداد روز گذشته هنگام بازگشت موتر حامل سه تن ازخبرنگاران از شهر صفا در شمال ولایت زابل رخ داد و بر اثر آن لعل جان افغان، نجیب پشتون و قدرت خپلواک که با" رنا پرودکشن" و وب سایت خبری "زابل تایمز"  کار می کنند، زخمی شدند.

لعل جان افغان می گوید که آنان به منظور پوشش عملیات نیروهای امنیتی و بازدید از یک مکتب به این منطقه رفته بودند که در بازگشت هدف ماین کنار جاده قرار گرفتند.

وی ضمن افزود  که بعد از عبور دو رنجر پولیس، موتر حامل آنان با ماین کنترول از راه دور هدف قرار گرفت و به همین دلیل احتمال می دهد دسیسه ای در کار بوده باشد.

مسؤلان محلی می گویند که وضعیت خبرنگاران زخمی شده رضایت بخش است.

تا اکنون مسؤلیت این انفجار را هیچ شخص و یا گروهی برعهده نگرفته است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن محکومیت هدف قرار دادن این خبرنگاران، بروز آن را نشانه ای واضح از ادامه روند تهدید و هدف قرار دادن کارمندان رسانه ای در زابل می  داند و نسبت به عواقب منفی آن در راستای روند آزادی بیان در این ولایت نگران است.

این نهاد از حکومت  مرکزی می خواهد تا با تعیین یک هیئت با صلاحیت، این رویداد را با جدیت بررسی کند و با شناسایی و مجازات عاملان آن اجازه ندهد روند پر چالش آزادی بیان در زابل بیشتر از این با تهدید مواجه شود.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید و فشار بر آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۱ عقرب یک خبرنگار محلی در حومه قلات با ضربات چاقو زخمی شد و قبل از آن در ۲۵ ماه میزان، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد.

فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.

 

یک خبرنگار محلی در زابل با ضربات چاقو به شدت زخمی شد

۲۲ عقرب ۱۳۹۵

قلات: مسؤلان محلی در زابل می گویند که یک خبرنگار محلی در این ولایت بر اثر ضربات چاقوی افراد مسلح نا‌شناس به شدت مجروح شده است.

احمد ولی سرحدی، مسؤل مرکز خبرنگاران افغانستان در زابل می گویند که این رویداد حوالی شام جمعه در منطقه سینک مربوط شهر قلات مرکز این ولایت رخ داده است.

به گفته وی، مهاجمان که تعداد آنان سه تن ذکر شده است بعد از وارد کردن چند ضربه چاقو به پشت و دست عصمت الله قایل، از محل فرار کرده است.

سرحدی گفت که قایل به شفاخانه منتقل شده است و وضعیت صحی اش رضایت بخش است.

همایون گلزار، آمر حوزه اول امنیتی قلات گفت که یکی از مهاجمان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است و تحت تحقیق قرار دارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این رویداد، از مسؤلان محلی ولایت زابل می‌خواهد با جدیت به این رویداد رسیدگی کنند و زمینه پیگرد قانونی همه مهاجمان را فراهم سازند.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۵ ماه میزان سال جاری، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد. فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.

قتل خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در زابل، ضربه بزرگ به جامعه رسانه یی افغانستان است

۲۶ میزان ۱۳۹۵

کلات: مرکز خبرنگاران افغانستان، قتل فجیع محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی را در شهر کلات، ضربه یی بزرگ و جدی به جامعه رسانه یی کشور می‌داند و آن را به شدت محکوم می‌کند.

افراد مسلح نا‌شناس محمد یعقوب شرافت ۲۳ ساله، را حوالی ساعت شش شام روز گذشته هنگامی که در شهر کلات مرکز ولایت زابل با مو‌تر به سوی خانه‌اش می‌رفت، با شلیک گلوله سرش به قتل رساندند.

احمد ولی سرحدی، مسؤل نمایندگی مرکز خبرنگاران افغانستان در زابل می‌گوید که مهاجمان پس از ارتکاب این جنایت از محل گریخته‌اند.

وی به نقل از نزدیکان شرافت می‌گوید که این خبرنگار با کسی خصومت نداشته است و از دو سال به این سو با رادیو تلویزیون ملی کار می‌کرد و با برخی از دیگر رسانه‌های محلی از جمله وب سایت خبری «زابل تایمز» نیز همکار بود.

از خبرنگار مقتول، همسر و یک دختر دو ساله باقی مانده است.

می‌رویس نورزی، فرمانده امنیه ولایت زابل گفته است که هویت و انگیزه مهاجمان تا اکنون مشخص نشده است اما پولیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به این خبرنگار و قتل وی را جنایتی تکان دهنده و ضربه یی به جامعه رسانه یی کشور می‌داند و از اداره محلی می‌خواهد هر چه عاجل بخاطر شناسایی و پیگرد قانونی عامل/عاملان این جنایت اقدام کند.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۴ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، سه خبرنگار از جمله شرافت جان خود را از دست داده‌اند.

صفحه 1 از 4

شروع
قبلی
1

آخرین اخبار حوزه جنوب

ما را دنبال کنید