English - پښتو

ننگرهار

حمله مسلحانه بر ساختمان رادیو انعکاس را محکوم می کنیم

۱۹ جوزا ۱۳۹۵

جلال آباد: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله با بم دستی بر ساختمان رادیو انعکاس در شهر جلال آباد را به شدت محکوم می کند و از مسؤلان محلی می خواهد این رویداد را با جدیت پیگیری کرده و عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهند.

همایون لطیفی مسؤل رادیو انعکاس گفت که این رویداد حوالی ظهر امروز  رخ داده است.

به گفته وی، افراد مسلح ناشناس چند بم دستی را بر پشت بام ساختمان این رسانه در شهر جلال آّباد پرتاب کرده اند که باعث بروز خساراتی شده است.

در این ساختمان تاسیسات شبکه کیبلی افغان است و افزون برآن، خبرنگاران رادیو صدای آشنا(امریکا) و رادیو برون مرزی زاهدان(ایران) نیز  در آن جا مستقر می باشند.

زلمی خاطر نشان کرد که خوشبختانه در این رویداد به هیچ یک از کارمندان این رسانه و دیگر افراد حاضر آسیب نرسیده است.

رئیس رادیو انعکاس تائید نمود که قبلا در زمینه چگونگی فعالیت این رسانه هشدار دریافت کرده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان این رویداد را به مثابه یک تهدید جدید علیه فعالیت رسانه های آزاد تلقی کرده و آن را به شدت محکوم می کند.

این نهاد در عین حال از مسؤلان محلی می خواهد تا ضمن پیگیری جدید این حمله، عاملان آن را شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

ولایت ننگرهار در سال های اخیر شاهد افزایش حمله و تهدید گروه مسلح بر تاسیسات رسانه یی و خبرنگاران بوده است.

در ماه دلو سال گذشته، زبیر خاکسار، خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی از سوی افراد مسلح ناشناس در ولسوالی سرخ رود این ولایت کشته شد. قبل از آن، در ماه میزان، رادیوهای صفا و کلید و دفتر آژآنس خبری پژواک مورد حمله قرار گرفته بود.

 

 

خبرنگار بی بی سی در جلال آباد بازداشت شد

۹ جوزا ۱۳۹۵

جلال آباد: نعمت الله کریاب، خبرنگار محلی بی بی سی در ننگرهار، بعد از ظهر روز گذشته از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

برادر نعمت الله به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته که این خبرنگار از سوی" نیروهای امریکایی" در شهر جلال آباد بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال  داده شده است.

وی گفت که تا اکنون علت بازداشت کریاب مشخص نشده و مسؤلان محلی ننگرهار نیز در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از مسؤلان محلی می خواهد این موضوع را پیگیری کرده و هر چه زودتر این خبرنگار را آزاد کنند.

این نهاد در عین حال از نیروهای خارجی و یا افغان که نعمت الله کریاب را بازداشت کرده اند می خواهد علت موضوع را روشن ساخته و در صورتی که علیه نامبرده اتهامی وجود دارد، آن را از طریق مراجع عدلی و قضایی پیگیری کنند.

 

 

رئیس جمهور ۱۰ هزار دالر به خانواده خبرنگار کشته شده رادیو و تلویزیون ملی کمک کرد

 

۶ حوت ۱۳۹۴

کابل: رئیس جمهور، ۱۰ هزار دالر را به صورت نقدی به خانواده زبیر خاکسار، خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی که ماه گذشته به طرز مرموزی کشته شد، کمک کرده است.

این کمک کالی امروز در نشستی که با حضور نمایندگان فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه یی کشور از سوی سید ظفر هاشمی، معاون سخنگوی رئیس جمهور به خانواده خاکسار اهدا گردید.

به گفته وی، رئیس جمهور این پول را بخاطر نیازمندهای خانواده خبرنگار مقتول به ویژه امور آموزشی آنان اختصاص داده است.

محمد اشرف غنی ماه گذشته در نشستی با نمانیدگان فدراسیون نهادهای خبرنگاری و رسانه یی کشور در ارگ ریاست جمهوری، وعده داده بود که به بازماندگان زبیر خاکسار کمک کند.

جسد محمدزبیر خاکسار خبرنگار محلی رادیو – تلویزیون ملی که به تازگی به عنوان مشاور والی ننگرهار نیز آغاز به کار کرده بود، شب ۱۰ دلو سال جاری از منطقۀ خرقلعۀ ولسوالی سرخ‌رود ولایت ننگرهار پیدا شد.

وی از جمله کارمندان فعال رادیو و تلویزیون ملی به شمار می‌رفت و از حدود ۳۰ سال به این سو به عنوان خبرنگار و گردانندۀ برنامه‌های مختلف تلویزیون ملی کار می‌کرد.

بر پایه معلومات منابع محلی، این خبرنگار با ضرب گلوله کشته شده است و تا اکنون مشخص نیست که وی توسط چه فردی/افردای کشته شده و علت سفرش به این منطقه دورافتاده مشخص نشده است.

۱۰ روز قبل، مو‌تر حامل کارمندان تلویزیون طلوع از سوی یک مهاجم انتحاری طالبان هدف قرار گرفته که بر اثر آن هفت تن از سرنشینان این مو‌تر کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شدند.

در بیشتر از دو دهه اخیر افزون بر صد‌ها مورد خشونت فیزیکی، فشار و تهدید علیه خبرنگاران و سایر کارمندان رسانه یی در افغانستان، دست کم ۵۹ تن از آنان کشته شده‌اند که بیشتر این موارد قتل‌های هدفمند بوده است.

رئیس جمهور ماه گذشته به نهادهای مربوطه دستور داد تا قضایای خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه یی  و پرونده‌های تحت دوران را به اسرع وقت نهایی و منتشر سازند.

صفحه 1 از 7

شروع
قبلی
1