English - پښتو

کابل

دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه در حمله تروریستی کابل جان باختند

۲۲ جدی ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله تروریستی خونین روز گذشته کابل که در آن شمار زیادی از هموطنان از جمله دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه جان باختند و سه  کارمند رسانه ای دیگر زخمی شدند به شدت محکوم می‌کند

برپایه معلومات مسؤلان امنیتی در حمله‌های انتحاری روز گذشته در مقابل ساختمان الحاقیه شورای ملی، حداقل ۳۸ تن کشته و حدود ۸۶ تن دیگر زخمی شدند.

حلیم تنویر مشاور ارشد امور فرهنگی و سرپرست رادیو و تلویزیون ولسی جرگه به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که در این رویداد نورالله، خبرنگار  و فریده، مستخدم این رسانه جان باخته است.

به گفته وی، نورالله ۲۳ ساله متولد پنجشیر و مجرد بود و حدود سه ماه پیش به طور رسمی به عنوان خبرنگار این تلویزیون استخدام شده بود.

تنویر افزود که بر اثر این انفجار انتحاری دو تن از کارمندان این رسانه نیز زخمی شده‌اند.

یک منبع دیگر نیز گفت که در این رویداد طاهر پیمان خبرنگار  نشریه خرد نیز زخمی شده است

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این رویداد تروریستی که طالبان مسؤلیت آن‌ را برعهده گرفته‌اند، برای جان باختگان از خداوند متعال بهشت برین، برای بازماندگان شان صبر جمیل و برای زخمی شدگان شفای عاجل استدعا می‌کند.

این نهاد از حکومت افغانستان و جامعه بین المللی می خواهد که در راستای پیگرد قانونی و مجازات عاملین این گونه جنایات با جدیت عمل کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال با ابراز نگرانی نسبت به افزایش رویدادهای امنیتی و قربانی شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در کشور، از همه همکاران می‌خواهد در جریان کار و یا تردد به نکات ایمنی به خاطر مصونیت بیشتر خود به صورت جدی توجه کنند.

آمار ثبت شده نشان می دهد که در جریان سال ۱۳۹۵، شش خبرنگار و کارمند رسانه‌ای مختلف کشور جان خود را از دست داده‌اند.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۷ خبرنگار و کارمند رسانه در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد-حدود ۹۰ درصد- عوامل این رویداد‌ها از مجازات معاف بوده‌اند.

رئیس جمهور از اظهارات تازه خود علیه تلویزیون ها معذرت خواهی کند

۱۱ قوس ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن ابراز نگرانی از اظهارات اخیر رئیس جمهور در مورد شبکه های تلویزیونی درکشور، از وی می خواهد اظهارات توهین آمیزش را پس بگیرد و به خاطر آن معذرت خواهی کند.

محمد اشرف غنی دو روز قبل در سفر به مزار شریف در سخنانی که در جمع نیروهای امنیتی در قول اردوی ۲۰۹ شاهین بیان کرد، از تلاش ها و فداکاری های آنان تشکر کرد اما خواستار تفاوتی شان نسبت به قضاوت های رسانه ای شد.

وی گفت:"تلویزیون‌ها را یک طرف بگذارید، بگذارید از آنها باد برآید، از شما برق می‌برآید."

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی نسبت به این اظهارات رئیس جمهور، بر این باور است که از محمد اشرف غنی که همواره بر حمایت از آزادی بیان و فعالیت رسانه های آزاد تاکید کرده است و حتی اقدامات مهمی را در این زمینه روی دست گرفته است، این گونه سخنان توهین آمیز غیر قابل انتظار بود.

این نهاد حامی آزادی بیان و رسانه های آزاد از رئیس جمهور می خواهد با پس گرفتن سخنان توهین آمیز خود، از جامعه رسانه ای کشور در این زمینه معذرت بخواهد

اکثر عاملان قتل خبرنگاران و فعالان رسانه ای در افغانستان از مجازات مصون بوده اند

۱۲ عقرب ۱۳۹۵

با وجود تلاش های حکومت افغانستان، دیده می شود که قتل و کشتار خبرنگاران و فعالان رسانه ای در مقیاس بالا در ۱۵ سال اخیر ادامه داشته و حتی به شکل بی سابقه و فاجعه باری افزایش یافته اما بیشتر عاملان این جنایات تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته و مجازات نشده اند.

آمار به ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۱ میلادی(۱۳۸۱ خورشیدی) تا سال امسال(۲۰۱۶)، ۶۴ خبرنگار و فعال رسانه ای در رویدادهای امنیتی کشته و یا عمدا هدف قرار گرفته و جان خود را از دست داده اند.

یافته  های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که در سال ۲۰۰۱، ۹ خبرنگار، ۲۰۰۲، یک خبرنگار، ۲۰۰۵، ۲ خبرنگار، ۲۰۰۶، ۳ خبرنگار، ۲۰۰۷، ۷ خبرنگار و کارمند رسانه ای، ۲۰۰۸، ۲ خبرنگار، ۲۰۰۹، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۰، ۳ خبرنگار، ۲۰۱۱، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۲، ۲ خبرنگار، ۲۰۱۳، ۴ خبرنگار، ۲۰۱۴، ۹ خبرنگار، ۲۰۱۵، ۳ خبرنگار و در سال ۲۰۱۶ که مرگبارترین سال برای خبرنگاران و کارمندان رسانه ای بوده است، ۱۱ تن جان خود را از دست داده اند.

۴۵ تن ازاین قربانیان شهروندان افغانستان و ۱۹ تن دیگر شهروندان کشورهای مختلف عمدتا اروپایی بوده اند که در این مدت جان خود را از دست داده اند.  ۲ تن از افراد شامل این فهرست شهروندان افغانستان هستند که در پاکستان کشته شده اند.

اطلاعاتی ابتدایی که تا اکنون از سوی منابع دولتی و یا مرتبط اعلام شده است نشان می دهد که دست کم ۳۶ تن از خبرنگاران و فعالان رسانه ای توسط طالبان و یا انفجارهایی که طالبان عامل آن خوانده شده اند، کشته شده اند، ۳۴ تن از سوی افراد مسلح ناشناس و یا در رویدادهای مرموز جان باخته اند، ۳ تن توسط نیروهای ناتو و امریکایی و یک تن توسط پولیس هدف قرار گرفته است.

در مجموع، تا اکنون عوامل حداقل پنج رویداد مجازات شده اند و یا گفته می شود که چند تن در پیوند به آنها زندانی هستند و متباقی با استفاده از مصونیت موجود هرگز مجازات نشده اند و عدالت در مورد آنها اجرا نشده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان در این روز- ۲ نوامبر/۱۲ عقرب- که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان "روز بین المللی پایان دادن به معافیت جرایم علیه خبرنگاران" نام گذاری شده است، از حکومت افغانستان می خواهد تا گام های عملی را در زمینه بررسی پرونده های خشونت علیه خبرنگاران و فعالان رسانه ای به ویژه آنهایی که در این مدت جان خود را از دست داده اند، بردارد و با تحت پیگرد قراردادن عاملان این رویدادها و اجرای عدالت به فرهنگ معافیت از مجازات در کشور پایان بدهد.

صفحه 1 از 66

شروع
قبلی
1