English - پښتو

کابل

از تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی استقبال می کنیم

۲۵ دلو ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، از تائید طرح تعدیل مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه های همگانی از سوی کمیته تقنین کابینه دولت استقبال می کند و آن را گامی در راستای حمایت از رسانه های آزاد می داند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهور گفته است که طرح تعدیل این  مقرره در نشست روز گذشته کمیته تقنین کابینه که به ریاست سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور برگزار شد، تائید گردید.

وی  گفته است:"در تعدیلات پیشنهادی، هزینه های حق الامتیاز و تضمین بانکی، در برخی موارد تا ۹۰ در صد پایین آورده شد. به گونۀ مثال، حق الامتیاز تلویزیون های سراسری و محلی در اصل مقرره ۵۰ هزار افغانی تعیین شده بود و در طرح تعدیلی، برای تلویزیون های سراسری ۱۰ هزار افغانی و برای تلویزیون های محلی، سه هزار افغانی در نظر گرفته شده است."

مرتضوی تصریح کرده است که طبق فیصله کمیته تقنین، این طرح به زودترین فرصت به منظور تصویب در نشست کابینه دولت ارایه خواهد شد.

مقرره مذکور، به عنوان یک قانون جانبی در کنار قانون رسانه های همگانی بعد از توشیح رئیس جمهور، در ماه عقرب ۱۳۹۴نافذ اعلام شد اما جامعه رسانه ای بارها اعتراض خود را نسبت به شرایط سخت مندرج در آن اعلام کردند و این نگرانی در دیدار نمایندگان جامعه رسانه ای کشور با رئیس جمهور که در ماه جوزای سال جاری برگزار شد، نیز مطرح گردید و رئیس جمهور وعده سپرد به آن رسیدگی کند.

در این مقرره افزون بر تعیین حق الامتیاز زیاد، رسانه‌های خصوصی مکلف شده اند تا برای تمدید و تجدید جواز خود اقدام کنند در غیر آن باید تا دو برابر حق‌الامتیاز به وزارت اطلاعات و فرهنگ بپردازد و در صورت خودداری از این پرداخت پول تعیین شده، وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌تواند فعالیت رسانه مورد نظر را متوقف سازد.

 

دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه در حمله تروریستی کابل جان باختند

۲۲ جدی ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله تروریستی خونین روز گذشته کابل که در آن شمار زیادی از هموطنان از جمله دو کارمند تلویزیون ولسی جرگه جان باختند و سه  کارمند رسانه ای دیگر زخمی شدند به شدت محکوم می‌کند

برپایه معلومات مسؤلان امنیتی در حمله‌های انتحاری روز گذشته در مقابل ساختمان الحاقیه شورای ملی، حداقل ۳۸ تن کشته و حدود ۸۶ تن دیگر زخمی شدند.

حلیم تنویر مشاور ارشد امور فرهنگی و سرپرست رادیو و تلویزیون ولسی جرگه به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که در این رویداد نورالله، خبرنگار  و فریده، مستخدم این رسانه جان باخته است.

به گفته وی، نورالله ۲۳ ساله متولد پنجشیر و مجرد بود و حدود سه ماه پیش به طور رسمی به عنوان خبرنگار این تلویزیون استخدام شده بود.

تنویر افزود که بر اثر این انفجار انتحاری دو تن از کارمندان این رسانه نیز زخمی شده‌اند.

یک منبع دیگر نیز گفت که در این رویداد طاهر پیمان خبرنگار  نشریه خرد نیز زخمی شده است

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت این رویداد تروریستی که طالبان مسؤلیت آن‌ را برعهده گرفته‌اند، برای جان باختگان از خداوند متعال بهشت برین، برای بازماندگان شان صبر جمیل و برای زخمی شدگان شفای عاجل استدعا می‌کند.

این نهاد از حکومت افغانستان و جامعه بین المللی می خواهد که در راستای پیگرد قانونی و مجازات عاملین این گونه جنایات با جدیت عمل کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال با ابراز نگرانی نسبت به افزایش رویدادهای امنیتی و قربانی شدن خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در کشور، از همه همکاران می‌خواهد در جریان کار و یا تردد به نکات ایمنی به خاطر مصونیت بیشتر خود به صورت جدی توجه کنند.

آمار ثبت شده نشان می دهد که در جریان سال ۱۳۹۵، شش خبرنگار و کارمند رسانه‌ای مختلف کشور جان خود را از دست داده‌اند.

یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۷ خبرنگار و کارمند رسانه در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد-حدود ۹۰ درصد- عوامل این رویداد‌ها از مجازات معاف بوده‌اند.

رئیس جمهور از اظهارات تازه خود علیه تلویزیون ها معذرت خواهی کند

۱۱ قوس ۱۳۹۵

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن ابراز نگرانی از اظهارات اخیر رئیس جمهور در مورد شبکه های تلویزیونی درکشور، از وی می خواهد اظهارات توهین آمیزش را پس بگیرد و به خاطر آن معذرت خواهی کند.

محمد اشرف غنی دو روز قبل در سفر به مزار شریف در سخنانی که در جمع نیروهای امنیتی در قول اردوی ۲۰۹ شاهین بیان کرد، از تلاش ها و فداکاری های آنان تشکر کرد اما خواستار تفاوتی شان نسبت به قضاوت های رسانه ای شد.

وی گفت:"تلویزیون‌ها را یک طرف بگذارید، بگذارید از آنها باد برآید، از شما برق می‌برآید."

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی نسبت به این اظهارات رئیس جمهور، بر این باور است که از محمد اشرف غنی که همواره بر حمایت از آزادی بیان و فعالیت رسانه های آزاد تاکید کرده است و حتی اقدامات مهمی را در این زمینه روی دست گرفته است، این گونه سخنان توهین آمیز غیر قابل انتظار بود.

این نهاد حامی آزادی بیان و رسانه های آزاد از رئیس جمهور می خواهد با پس گرفتن سخنان توهین آمیز خود، از جامعه رسانه ای کشور در این زمینه معذرت بخواهد

صفحه 1 از 66

شروع
قبلی
1