English - پښتو

کابل

سعدالدین شپون خبرنگار پیشکسوت و سرشناس افغان درگذشت

۲۰ سنبله ۱۳۹۶

کابل: سعدالدین شپون، خبرنگار پیشین صدای امریکا و نویسندۀ مشهور زبان پشتو، در اثر بیماری به سن ۸۴ سالگی  در امریکا در گذشت.

به گزارش رادیو صدای امریکا، مرحوم شپون در ولایت کندز به دنیا آمد و تعلیمات ابتدایی خود را در مکتب ولسوالی خان آباد ولایت کندز و تعلیمات متوسط و لیسه را در لیسۀ حبیبیۀ کابل به پایان رساند.

آقای شپون تحصیلات عالی خود را تا درجۀ ماستری در امریکا تکمیل کرد و به مدت ۱۷ سال در بخش پشتو رادیو صدای امریکا کار می‌کرد. گفته شده است که وی از یک سال پیش بیمار بود.

از آقای شپون آثار زیاد ادبی به جا مانده است که حداقل شش اثر آن اقبال چاپ یافته است. به گفتۀ همسر آقای شپون، یک اثر دیگر وی به دلیل بیماری اش نا تکمیل باقی ماند.

بازماندگان این نویسندۀ افغان، بنابر وصیت وی در نظر دارند که جنازۀ اش را برای خاک سپاری به افغانستان انتقال دهند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، درگذشت سعدالدین شپون را ضایعه بزرگ برای جامعه رسانه ای و نویسندگان افغانستان می داند و از خداوند بزرگ برایش آرامش ابدی تمنا می کند.

از حکم رئیس جمهور در زمینه معافیت جریمه های مالیاتی رسانه ها استقبال می کنیم

۷ سنبله ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، از حکم رئیس جمهور در زمینه معافیت جریمه های مالیاتی استقبال می کند و آن را گامی در راستای حمایت از رسانه های آزاد  و تقویت آنها می داند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور، امروز درنشستی با شماری از مسؤلان نهادهای خبرنگاری و مسؤلان رسانه های آزاد در ارگ ریاست جمهوری، حکم معافیت جریمه های مالیاتی رسانه ها را ابلاغ کرد.

گفته شده است که این حکم در مورد رفع مشکلات، جلوگیری از ورشکست شدن، حمایت و تقویت نهاد ها و رسانه های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها در کشور صادر شده است.

در حکم آمده است که با توجه به صراحت ماده (۳۴) قانون اساسی، نهاد ها و رسانه های چاپی، صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها به عنوان وسیله نشر پخش افکار، گفتار و نوشته اتباع کشور در تحقق و مصونیت آزادی بیان و تامین دموکراسی نقش کلیدی داشته، روی این ملحوظ به خاطر ایجاد فضای مناسب و سهل قانونی و عملی جهت رفع مشکلات، جلوگیری از ورشکست و تشویق، حمایت و تقویت از فعالیت های نهادهای مذکور مراتب آتی هدایت داده می شود:

ماده اول: مطابق صراحت ماده ۱۲ قانون طرز تحصیل باقیات، مالیات آن عده رسانه های صوتی، موسسات نشراتی و خبرگزاری ها که تا فعلا مالیات خویش را پرداخت ننموده اند به اقساط ماهوار حد اکثر طی (۷) سال دریافت شود.

ماده دوم: وفق صلاحیت مندرج فقره (۱۸) ماده (۶۴) قانون اساسی و ماده (۳۰) قانون تحصیل باقیات، جریمه های مالیاتی قبلی و همچنان در زمان اقساط مالیاتی نهادهای مذکور تا تصفیه نهایی، معاف دانسته می شود.

ماده سوم: با پرداخت قسط اول مالیات، جوازهای فعالیت رسانه های مذکور تمدید شود. استثنا برای یک مرتبه، عدم تحویلی اقساط مالیاتی سایر رسانه های که تحت ملکیت شخص واحد قرار دارد مانع تمدید جواز رسانه ها که قسط مالیاتی آن پرداخت گردیده، نمی شود.

بر اساس قانون رسانه‌های همگانی افغانستان، رسانه‌های چاپی از پرداخت مالیه به دولت افغانستان معاف هستند، اما اخیراً وزارت مالیه، قانونی را به نام «مالیات بر عایدات» وضع کرده است که مطابق آن رسانه‌های چاپی نیز مکلف به پرداخت چهار درصد مالیات هستند و بر همین مبنا رسانه های کشور بیش از ۱۸۰ میلیون افغانی به دولت بدهکار شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان به این باور است که فیصله تازه به رسانه های آزاد کشور که به دلیل مشکلات اقتصادی با چالش های زیادی مواجه شده اند، نوید بخش است و باعث تشویق و تقویت آنان می شود.

 

 

 

سوء‌ استفاده از حرفه مقدس خبرنگاری غیر قابل قبول و قابل پیگرد است

۱۸ سرطان ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، با ابراز نگرانی نشر یک گزارش غیر حرفه ای توسط خبرنگار تلویزیون ولسی جرگه، از کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلف های رسانه ای می خواهد با جدیت به این موضوع رسیدگی کند.

دو روز پیش، گزارشی از سوی نوید سلطانی خبرنگار تلویزیون ولسی جرگه(پارلمان) از طریق شبکه های اجتماعی به نشر رسید که نشان دهنده یک کار غیر قانونی و غیر حرفه ای و به دور از اخلاق خبرنگاری است.

به تازگی پولیس کابل برنامه منع استفاده از قلیون در رستورانت ها  را روی دست گرفته است و ظاهرا سلطانی نیز در همین راستا در همراهی با شماری از نیروهای پولیس وارد رستورانت تاج بیگم  شده و به شکل غیر حرفه ای و برخورد توهین آمیز و آمرانه با مالک رستورانت تلاش می کند کار خود را توجیج کند و حتی به تفتیش عقاید از او می پردازد.

در این گزارش دیده می شود که در مواردی مالک رستورانت نیز به شکل توهین آمیز با خبرنگار برخورد می کند که قابل نکوهش است اما مطابق با قانون نافذ هیچ خبرنگاری حق ندارد به شکل غیر قانونی و شیوه های غیر حرفه ای به تهیه گزارش و یا خبر بپردازد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از کمیسیون بررسی شکایات و رسیدگی به تخلفات رسانه ای وزارت اطلاعات و فرهنگ می خواهد این موضوع را با جدیت پیگیری کند و نتایج آن را اعلام کند.

گزارش را می توانید در این جا ببینید

صفحه 1 از 70

شروع
قبلی
1