English - پښتو

غور

صدور حکم جلب دو خبرنگار محلی در غور را غیر قانونی می دانیم و محکوم می کنیم

۱۷ میزان ۱۳۹۵

فیروزکوه: مرکز خبرنگاران افغانستان، صدور حکم جلب دو خبرنگار محلی در غور را از سوی قوماندانی امنیه  این ولایت غیر قانونی می داند و به شدت محکوم می کند.

قوماندانی امنیه غور با صدور حکمی از حوزه اول امنیتی فیروزکوه خواسته است تا محمد حسن حکیمی خبرنگار پژواک و یاسین آژند خبرنگار آزاد را جلب کند.

در این حکم آمده است که این دو تن بر مبنای حکم لوی سارنوالی/دادستانی و درخواست سارنوالی استیناف ولایت غور و بنابر شکایت" شورای ولایتی، شورای علما، شوراهای مردم غور " جلب شده و به این اداره معرفی شوند.

آژانس پژواک به نقل محمد حسین حکیمی گفته است که این حکم ۷ ماه جاری صادر شده است و همه آن از سوی محمد داود غفاری، نماینده این ولایت در مجلس سنا سازمان دهی شده و نامبره ضمن فشار و تهدید خبرنگاران، به لوی سارنوالی شکایت کرده و خواهان بازداشت این دو خبرنگار شده است.

حکیمی افزوده است که ۳۱ اسد سال جاری گزارشی به نقل از شاروال/شهردار فیروزکوه مرکز ولایت غور در مورد غصب زمین از سوی این سناتور در فیروزکوه تهیه کرده بود و از آن زمان همواره تحت فشار قرار داشته است.

به گفته وی، محمد عارف قاضی زاده شهردار فیروزکوه در یک نشست خبری گفته بود که حدود يک جریب زمين در منطقه گدام این شهر که طبق برنامه شاروالی به ساحه سبز اختصاص یافته بود توسط غفاری غصب شده است اما این سناتور ضمن بی اعتنایی، در این ساحه بلند منزل ساخته است و قوماندانی امنیه نیز به درخواست شاروالی برای جلوگیری از ساخت و ساز در این ساحه توجه نکرده است.

افزون براین، قاضی زاده، غفاری را متهم نموده بود که قبل از این نیز یک ساحه دیگر را در فیروزکوه غصب کرده و تانک تیل ساخته است؛ ادعاهایی که از سوی این عضو مشرانو جرگه رد شده بود.

محمد داوود غفاری گفته بود:" يک نمره زمين قبلا از دولت گرفتيم که سند دارم و پول آن را به دولت تحويل نموده ام و بغير از همين نمره زمين ديگر کدام خانه ويا زمين ندارم."

دانش کروخیل رئیس آژانس خبری پژواک، ضمن محکوم کردن این اقدام قوماندانی امنیه، گفت که هیچ نهادی نمی تواند به صورت خوسرانه و برخلاف قانون یک خبرنگار را بخاطر فعالیت کاری اش جلب کند.

وی گفت که پژواک صدور حکم جلب حسن حکیمی را به معنی فشار و تهدید علیه خبرنگار خود می داند و این موضوع را با جدیت از طریق مراجع و نهادهای مرتبط در کابل پیگری خواهد کرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان جلب این دو خبرنگار را به شدت محکوم نموده و تاکید می کند که مطابق با قانون، تنها کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی های رسانه  می تواند به شکایات در مورد خبرنگاران و رسانه ها رسیدگی کند و در صورت تائید و ارجاع آن به سارنوالی، قابل پیگیری عدلی و قضایی است.

این نهاد مدافع خبرنگاران به این باور است که هیچ فرد و یا نهادی نمی تواند با سوء استفاده از صلاحیت خود، دستور جلب خبرنگاران را صادر نماید و از همین رو باید به این روند به صورت عاجل پایان داده شود و فرد شاکی شکایت خود را از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی های رسانه یی پیگیری کند.

سوء قصد به جان آمر رادیو و تلویزیون غور را محکوم می کنیم

فیرروز کوه، ۲۵ اسد ١٣٩۳

مركز خبرنگاران افغانستان،‌ حمله مسلحانه  بر علاء الدین محمدی، آمر رادیو و تلویزیون محلی غور را محکوم می کند و از مسؤلان محلی می خواهد این رویداد را بررسی کرده و عوامل آن را مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

علاء الدین محمدی که همزمان به عنوان خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی نیز کار می کند به مرکز خبرنگاران گفت که این رویداد حوالی ساعت ۵ روز گذشته رخ داده است.

وی گفت:" از بعد از پایان کار با موتر به سوی خانه در حرکت بودم که ناگهان دو فرد مسلح موترسیکل سوار در نزدیک قریه کندوال، محل سکونت ام که در ۱۰ کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد، شلیک کردند اما به دلیل سرعت موتر گلوله ها به من اصابت نکرد."

علاء الدین افزود که وی پس از آن به سرعت موتر را متوقف کرده و در یک گودال مخفی شد تا این که شماری از دهقانانی که در آن اطراف مشغول کار بودند، به کمک وی شتافتند و افراد مسلح از محل فرار کردند.

وی گفت که نمی داند به چه دلیل از این مهاجمان  که صورت شان را پوشیده بودند، هدف قرار گرفته است.

به گفته آمر رادیو و تلویزیون دولتی غور، پولیس تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده است و وعده سپرده است که عوامل این رویداد را شناسایی و تحت پیگرد قرار خواهد داد.

مركز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بروز این رویداد، از نیروهای امنیتی ولایت غور می خواهد تا با شناسایی و تحت پیگرد قانون قراردادن عوامل این حادثه، به تعهدات  خود در راستای حمایت از  فعالیت آزاد خبرنگاران عمل کنند.

این نهاد حامی خبرنگاران بر این باور است که  ادامه خشونت، تهدید و فشار های پی هم علیه خبرنگاران سبب خودسانسوری خبرنگاران و آسیب پذیری هر چه بیشتر حرفه خبرنگاری می شود و از همین رو می طلبد تا با جدیت با این روند مقابله شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان  از نهادهای عدلی و قضایی نیز می خواهد تا با رسیدگی به پرونده های عوامل خشونت علیه خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه ها، اجازه ندهند  خشونت و خودسری های افراد قانون گریز به یک فرهنگ تبدیل گردد و فعالیت آزاد رسانه را با محدویت مواجه شود.

 

بازداشت موقت خبرنگار پژواك درغور

محمد حسن حكيميچغچران، 13 ثور 1391

محمد حسن حكيمي،‌ خبرنگار آژانس خبري پژواك در ولايت غور به دستور والي اين ولايت از سوي پوليس بازداشت شد.

حكيمي به مركز خبرنگاران افغانستان گفت كه او به اتهام " پخش شب نامه عليه  عبدالله هيواد، والي غور، مسئول محلي شوراي عالي صلح و شماري ديگر از مسئولين و افراد با نفوذ غور"،‌ بازداشت گرديد.

وي گفت:" ساعت 5/8 شب سه شنبه چند پوليس به دروازه خانه من آمدند و گفتند كه به هدايت والي آمده اند و مرا به قومانداني امنيه بردند و در آنجا بعد بيشتر از چهار ساعت توقيف، از من تحقيق و پرس و جو كردند."

محمد حسن حكيمي افزود كه اين شب نامه ها در گذشته نيز از سوي افرادي كه با والي مخالف هستند در شهر چخچران مركز اين ولايت پخش شده بود و او به پوليس گفت كه دراين قضايا نقش ندارد.

به گفته خبرنگار پژواك در ولايت غور، پوليس بعد از آن كه تحقيق و پرس وجو به دليل آن كه شاهد و سندي دراين زمينه وجود نداشت او را آزاد كردند.

او افزود كه سال گذشته نيز به اتهامي مشابه بنابر دستور عبدالله هيواد، والي غور بازداشت و براي چند ساعت تحت تحقيق قرار گرفت.

مرتضي مصلح،‌ سرپرست قومانداني امنيه غور به آژانس خبري پژواك گفته است كه اين خبرنگار بر اساس هدايت شفاهي والي غور و به اتهام پخش شب نامه بازداشت شد و سپس با هدايت والي آزاد گرديد.

مركز خبرنگاران افغانستان اين شيوه برخورد برخورد والي غور با خبرنگار پژواك را غير قانوني مي داند و از عبدالله هيواد مي خواهد تا هر گونه ادعا عليه اين خبرنگار را به طور قانوني از طريق مراجع عدلي و قضايي تعقيب كند.