English - پښتو

پرسش و پاسخ های متداول

پرسش و پاسخ های متداول

مركز خبرنگاران افغانستان يك نهاد مستقل، غير دولتی وغير سياسي است که براساس احكام قانون رسانه های همگاني كشور ایجاد گردیده است.

این مرکز در ماه ثور 1388 با کسب جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ با نام « مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان» شروع به فعالیت کرد اما در اول میزان 1390  با فیصله هیأت رهبری و موافقت وزارت اطلاعات و فرهنگ نام آن از« مرکز حمایت از خبرنگاران افغانستان» به «‌ مرکز خبرنگاران افغانستان»‌ تعدیل گردید.

در ذیل به شماری از پرسش های متدوال در مورد مرکز خبرنگاران افغانستان پاسخ داده شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان چطور ایجاد شد ؟

آزادی مطبوعات یکی از دستاوردهای عمده دولت افغانستان بعد از سقوط رژیم طالبان است اما این دستاورد کم نظیر به دلیل ادامه جنگ، کشت و قاچاق مواد مخدر، زیر ساخت های سنتی و نهادینه نبودن دموکراسی، با چالش های عمده ای مواجه بوده است.

ادامه این وضعیت، گروهي از خبرنگاران در کابل و هرات را برآن داشت تا برای دفاع و حمایت از آزادی مطبوعات و نهادینه ساختن آزادی بيان در افغانستان، مرکز خبرنگاران افغانستان را ایجاد کنند.

چی کسانی مرکز خبرنگاران افغانستان را اداره می کنند؟

در حال حاضر مرکز خبرنگاران افغانستان از سوی یک تیم 12 نفری مستقر در کابل و هرات اداره می شود و نماینده گان آن نیز در بعضی از ولایات مهم افغانستان حضور دارند.

هزینه های مالی این مرکز چطور تامین می شود؟

منابع مالی مرکز خبرنگاران افغانستان از سوی اعضای هیأت رئیسه آن تامین می شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان چطور از خبرنگاران حمایت می کند و یا به آنان خدمات می رساند؟

فعالیت کنونی این مرکز بر برگزاری دوره های مختلف آموزشی، پوشش وسیع موضوعات مرتبط با خبرنگاران و رسانه ها و حمايت از فعاليت آزاد رسانه اي و آزادي بيان متمرکز می باشد.

برای نخستین بار در کشور، مرکز خبرنگاران افغانستان یک سایت ویژه  اینترنتی را به زبان های دری،‌ پشتو و انگلیسی ایجاد کرده است که دارای  زیرمجموعه های مختلف در زمینه پوشش خبری رویدادهای رسانه ای و مرتبط با خبرنگاران، کاریابی،‌ اطلاع رسانی در مورد فرصت های آموزشی و رقابتی داخلی و خارجی، آموزش تکنیک ها و فنون جدید کاری و تقدیر از خبرنگاران و رسانه ها و دیگر موارد است.

افزون بر این مرکز با انتشار مقاله،‌ اطلاعیه و گزارش های تحقیقی و سالانه در مورد وضعیت خبرنگاران و رسانه ها درافغانستان و شریک ساختن آن با منابع مسئول در افغانستان و نهادهای رسانه ای بین المللی، برای بهبود اوضاع و نهادینه کردن آزادی مطبوعات تلاش می کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان اطلاعات مورد نیاز را چطور بدست می آورد؟

این مرکز یک شبکه بزرگ از خبرنگاران و همکاران رسانه ای را در کابل و ولایات مختلف کشور ایجاد کرده است که به طور افتخاری رویداد ها را به دفتر مرکز گزارش می دهند و افزون برآن یک تیم کاری اطلاعات مورد نیاز را از طریق ارتباط با منابع مختلف معتبر داخلی و بین المللی جمع آوری کرده و از طریق سایت مرکز به نشر می رساند.

چه وقت یک خبرنگار می تواند با مرکزخبرنگاران افغانستان تماس بگیرد؟

هنگامی که یک خبرنگار با مشکلی به ویژه از لحاظ امنیتی برمی خورد، در مورد جغرافیای یک منطقه و یا محل نیاز به راهنمایی دارد و یا برای پوشش یک رویداد و یا تهیه گزارش به منابع محلی ضرورت دارد می تواند با شماره های تلفن و ایمیل رسمی مرکز که در بخش« تماس با ما »‌ درج شده است تماس بگیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان چگونه رویدادهای مختلف بر علیه خبرنگاران را بررسی و پوشش می دهد؟

تهدیدات و خطرات آشکار و پنهان ناشی از ادامه جنگ، کشت و قاچاق مواد مخدر، قانون گریزی و فعالیت عناصر فشار در افغانستان، دموکراسی جوان و آزادی مطبوعات را هدف قرار می دهد و از همین رو سالانه ده ها تن از خبرنگاران و دست اندرکاران فعالیت رسانه ای در کشور با تهدید، فشار، خشونت فیزیکی و روانی و حتی آسیب های جسمی و یا مرگ مواجه می شوند.

مرکز خبرنگاران تمام این موارد را با استناد منابع معتبر محلی بررسی و به نشر می رساند و مطابق با آن برای دادرسی آسیب دیده گان و وابستگان آنان همکاری و کمک می کند.

من چطور می توانم کاپی مطالب منتشرشده در سایت مرکز خبرنگاران را بدست آورم؟

 

موضوعات منتشر شده در سایت مرکز خبرنگاران افغانستان می بایست همان طور که منتشر شده است دوباره به نشر برسد.

لطفا به نشانی آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید مکاتبه کنید و موضوع  مورد نظر را مشخص کنید و بگویید که در کدام رسانه می خواهید استفاده کنید.

استفاده از عکس و یا ویدئوهای منتشر شده در سایت از این قاعده مستثنا است و استفاده از آن با کسب اجازه از مرکز خبرنگاران مجاز می باشد.

 

مطالب پر بازدید